Pocit zahlcení způsobuje naši malou prosperitu. 

3 zvyky úspěšných lidí

S pocity zahlcení v dnešní době bojuje snad každý z nás. Je to nekonečný vír myšlenek v hlavě, neustálé rozhodování, pocit nestíhání a pocit nedostatku času na splnění všech úkolů, které jsme si dali. 

Proč k zahlcení dochází v dnešní době víc, než kdy před tím?

Existují různé typy zahlcení. My se v tomto článku podíváme na dva z nich.

Nejprve Informační zahlcení, to totiž odstartovává další druhy našeho zahlcení. 

Co je informační zahlcení – člověk přijímá velké množství informací, které jsou redundativní a nerelevantní. (Redundance z lat. Redundare, přetékat, přebývat, znamená informační nebo funkční nadbytek, například větší množství informace, prvků nebo zařízení, než je nezbytné.) 

Díky tomu se mu těžko odděluje podstatné informace od těch nadbytečných. Ztrácí schopnost rychlého a snadného rozhodování. 

Proč se nám to děje? Protože nikdy dříve nebylo snažší dostat se k informacím. Sítě přímo praskají ve švech. Snadno a kdykoli najdete informace, vzdělávací obsah, zábavu, nejrůznější rady a tipy. A protože obsah tvoří kdokoli, musíme navíc zvažovat, zda konzumujeme obsah kvalitní nebo to jsou jen momentální výplody něčí fantazie.  A i když obsah kvalitní je, nemusím ho zákonitě začít konzumovat. 

Že existuje snadný přístup téměř ke všemu, je na jednu stranu výhoda, na druhou stranu nám to přináší pocity, které bychom nejraději vůbec neměli. 

Dostáváme se k dalšímu druhu zahlcení – zvýšené požadavky na náš pracovní výkon

Zahlcení povinnostmi.

Hrajeme řadu rolí. Jsme matka, manželka, zaměstnanec nebo podnikatelka, kamarádka atd…

Snažíme se každou z našich rolí zvládat na 100%. Ale to je potom zátěž na kolik procent? 500%? Nebo 900%? Nebo 1500%? Jistě chápete, co tím chci říct. Žijeme tady se 100% našeho času. 

Klást na sebe nadstoprocentní nároky a divit se, že jsem ve stresu? To je nelogické.

Tyto nároky na nás klade společnost, ale hlavně my. A jen my sami to můžeme ovlivnit a změnit

I nakládání s naším časem je dovednost a můžeme se zahlcení dobře vyhnout a být produktivní, efektivní a dost divných termínů – prostě spokojené a přitom výkonné ve všech našich zastávaných rolích. 

Jak se projevuje zahlcení – co je opravdu problém?

Vypouštíme – přehlédneme – můžeme to nazvat chybou nebo roztržitostí. Každopádně jsou to časté drobnosti, které prostě „přehlédneme“. A protože jsme byli nepozorní, může nám to přinést řetězení problémů. Omlouváme se, vysvětlujeme, začínáme se podceňovat. 

  • Odkládání – začne se nám tvořit „fronta“ našich úkolů v našich seznamech povinností a na našich to-do listech. Zpravidla to vypadá tak, že jeden úkol splníme a tři další přibudou. Dostáváme se do skluzu. Stres kulminuje. Srdce buší, dech se zrychluje. Nějak to „pofackujeme“, ale za jakou cenu?
  • Špatný filtr – nedá se to všechno stihnout a tak začneme vybírat. A špatně. Začneme plnit povinnosti, které nejvíc hoří a tady je kámen úrazu. Toto přímo volá a vybízí ke změně zvyku. Protože co se stane, když to takto budeme dělat dlouhodobě? V životě se úplně ztratíme. Neprožijeme ho tak, jak bychom chtěli. Staneme se obětí. Nikoli tvůrcem. 
  • Ignorace – posledním problémem v tomto výčtu je ignorování všeho. Dochází k pocitu přepracování, únava je už tak velká, že začínáme být apatičtí a začíná nám to být jedno. Můžeme mluvit o blížícím se pocitu vyhoření, startují zdravotní problémy, různé úrazy, přichází absence radosti, až po smutek a deprese. 

Existují lidé, kteří se zahlcení dokážou vyhnout. Uveďme si pár zvyků, které tito lidé používají:

Zvyk 1 – vědí, co od života chtějí. Kam směrují a tím pádem, co je jejich priorita. Tu dávají na první místo. Od toho slovo priorita je. 

Zaměřme se na vytvoření životních priorit. Ukážou nám jasnější cestu, kudy se v životě chceme ubírat. Např. nevyhovuje mi dosavadní práce? Jaké udělám kroky k tomu, abych dělal/a v životě, co mě baví a naplňuje?

Zvyk 2 – ovládají umění vybírat si. Umějí zůstat i v konzumaci informací elegantní a „neslupnou všechno“. Je to jako s jídlem. 

Tam už jsme se naučili vybírat si. Rozlišujeme se na vegetariány, vegany, oblibujeme lokální potraviny, BIO, a nebo máme rádi maso. Podle toho upravujeme svoje preference a jídlo si vybíráme. V budoucnu budeme takto třídit i informace a budeme mít určité názvy pro sebe, podle toho, na jaké informace se budeme zaměřovat. Ale to je zatím sci-fi. 

Teď můžeme udělat to, že se zamyslíme a projdeme si, které sítě používáme. Vypíšeme si je klidně na papír. Odpovíme si na otázku: Za jakým obsahem na tyto sítě chodím? Kolik tomu věnuji času? Co je pro mě „ještě“ práce a co už zábava? Protože samy sebe obelháváme pocitem, že jsme „museli“ vyřídit to, či ono a přitom jsme skrolováním zabili času mnohem víc, než jsme měli nebo museli. Ale to přehlížíme. Z tohoto zamyšlení by nám mělo vyjít, kolik času na sítích strávíme jen tak pro zábavu a to si klidně dopřát bez výčitek svědomí a hlasitého provolávání: „Zase jsem prokrastinoval/a!“ Dejte si čas na zábavu a ten dodržujte. 

Zvyk 3 – plní sliby. Tito lidé udělají to, na čem se s vámi dohodli. Pokud ví, že to v daném čase nemohou splnit, neslíbí to. To znamená, že vám někdy řeknou NE. A umí to proto, že říkají NE i sobě. Tito lidé si dopřávají vzdělání, rozvoj i svou prosperitu. Vše vědomě. 

Lidé se mě často ptají, proč nedělám víc věcí dohromady, když jsem multipotenciální.

To proto, že si užívám tu možnost, že i když to všechno umím, ještě neznamená, že to všechno musím dělat

V momentě, kdy si umíme vybírat, stáváme se „přehlednějšími“ sami pro sebe. Tím i přehlednějšími pro naše okolí. Jsme jednoznační. Jsme pochopitelní a rozhodní. Zbavíme se pocitu i vyzařování jakési zmatenosti. Kdy si mezi sebou jen stěžujeme, že nestíháme. Stáváme se optimističtějšími a dokážeme realizovat svoje sny a představy. Přestáváme být otroky, ale stáváme se nezávislými a svobodnými

Vše začíná u nás. V naší hlavě. Když uvedete do života 3 zvyky úspěšných lidí, prosperita bude vaše druhé jméno. Všechno souvisí se vším. Když nemám čas, slovo NEMÁM se mi dostane do slovníku i pod kůži. Chcete v životě MÍT a BÝT? Začněte s tím právě teď

Zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Redundance

https://cs.wikipedia.org/wiki/Informa%C4%8Dn%C3%AD_zahlcen%C3%AD

Naučím vás podnikat ve všem, co máte rádi.
Jsi multipotenciální? ➡️ Udělej si KVÍZ ZDARMA>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů