Multipotenciální jedinci, tedy lidé s mnoha různorodými zájmy a schopnostmi, často čelí výrazně specifickým výzvám. Zde je 10 problémů, které je trápí a se kterými se setkávají. Můžete si poznačit, s kolika z nich jste se setkali na vlastní kůži.
„Proboha, jen ne vybrat si jednu věc!“ Raději bychom umřeli. Proslulá „jedna věc“ je noční můrou mnoha všestranně zaměřených jedinců. Multipotenciálové se odmítají vyhranit a představa jediné kariéry, či jediného pracovního místa, ve kterém šťastně setrvají, až do důchodu, je pro ně přímo děsivá. Široká škála zájmů může ztěžovat rozhodnutí pro jedno povolání. Špatných scénářů můžeme mít hned několik. Změna nejen zaměstnání, ale i změna profese z nich dělá v očích ostatních – fluktuanty nebo lenochy, kteří nevydrží, to, co ostatní. Ale i oni sami se necítí dobře a tak se zákonitě začnou podceňovat. Přitom mají široké znalosti i expertízu, přesto si nevěří. Často začínají znovu od nuly, což je ohrožuje finančně i psychicky. Umět to správně ošetřit se učíme v kurzu Multipotenciálka a samozřejmě nejen to.
Společenská očekávání často preferují odborníky v jedné oblasti, což může multipotenciály frustrovat. Nejenže mají multipotenciálové problémy s psaním životopisu. I při pracovních pohovorech se těžko popisují a zaměstnavatelé o ně ztrácejí zájem. Problém rovněž nastane, pokud by člověk o sobě věděl, že je multipotenciální a za multipotenciála se prohlásil. To raději nedělejte a zaměřte se na to, svůj životopis úzce profilovat jen na daný obor. Tím si ale zaděláváme na další problém, protože v úzké specializaci multipotenciálové rychle obsáhnou vědomosti z dané oblasti a jakmile se nemají čemu novému učit a kam růst, ztrácejí zájem a tím i pracovní výkon. Opět je dobré vědět, že i tento problém má své řešení.
Po dosažení určité úrovně znalostí v jedné oblasti mohou multipotenciální ztratit motivaci a přesunout se k jinému tématu. Tady často hrozí, že tito jedinci začnou cítit stres a když zaměstnavatel nepatří k osvíceným průkopníkům neustálého rozvíjení schopností svých zaměstnanců, mohou vyhořet nebo začít trpět depresemi. Uchylují se proto ke změně zaměstnání. Je ovšem možné pracovat na svém mindsetu a najít si způsoby jak se mohou dále rozvíjet a vědomě pracovat se změnou a tak být prospěšní pro sebe, neohrožovat své zdraví a psychickou pohodu a podávat dobrý výkon ve své profesi. I toto se lze docela snadno naučit.
Sklon začínat mnoho projektů najednou může vést k přetížení a stresu. A každý multipotenciál toto zná a dá mi za pravdu. Jakmile máme zájem o novou věc, ihned do ní pronikneme a pak ji chceme vyzkoušet. Zařadíme si ji do života a zapomeneme něco jiného vyřadit. Tak se nám kumulují a kupí rozdělané projekty. Opět dochází k ohrožení naší kapsy a našeho výdělku. Také k velké únavě, protože jsou tito jedinci na sebe hrdí, že toho hodně zvládnou. Ale všechno má své meze a tyto meze často překračují a jedou až za hranici vyčerpání. Není nic snazšího, než se naučit řídit svoje multi-projekty. Jde to. Používám k tomuto řízení svoji unikátní metodu – multipotenciální hvězda.
Časté přeskakování mezi zájmy může způsobit, že mnoho projektů zůstane nedokončených. Vyhledávají mě velmi inteligentní a schopní lidé, kteří mají tolik nedokončených projektů, že z toho jde hlava kolem. Přitom mnoho z nich má v sobě ukrytý velmi lukrativní potenciál a bylo by dobré některé rozvinout a jiné použít k podpoře stěžejního směru a jiné archivovat. Tyto postupy najdete také v kurzu Multipotenciálka. Protože nevyužité projekty nám často „spadnou pod stůl“, nedočkají se realizace a nebo opustíme projekt, který je již připravený k tomu, aby přinášel i finanční efekt. Archivace projekt nezahodí, ale to by vydalo na samostatný článek.
Lidé v okolí nemusí chápat potřebu multipotenciála věnovat se různorodým aktivitám. Jak to vypadá? „Neděláš toho trochu moc?“ „Jak to všechno stíháš?“ „Kdy už si konečně vybereš?“ Atd. Poznámky okolí pálí multipotenciály jako sůl v ranách. A výsledkem je, že se multipotenciálové často zatvrdí a jedou si „svoji linku“ hlava nehlava. Aby ostatním ukázali, že to mají takhle, hotovo tečka. Ale pocit ponížení, přehlížení nebo nedocenění snižuje jejich vlastní sebedůvěru. Zvyšujeme proto sebedůvěru multipotenciálů a učíme je správně se sebou zacházet, aby nebyli pro své okolí „divní“.
Srovnávání se s odborníky v jedné oblasti může vést k pocitu méněcennosti. A to se musí zákonitě odrazit v celkové úspěšnosti člověka. Díky nízkému sebevědomí má řada multipotenciálů finanční problémy a nedokážou se správně ocenit. Když však umí se sebou pracovat, jsou až neuvěřitelně schopní a dosahují výsledků. Opravdu – DOSAHUJÍ VÝSLEDKŮ. A tím nemyslím jen další vysokoškolský diplom.
Časté změny kariéry nebo zájmu mohou ovlivnit stabilní příjem. U tohoto problému bych se ráda zastavila. Říkávám – „Když jsi multipotenciál, jak to, že ještě nejsi multimilionář?“ Je to trochu provokativní myšlenka, ale vychází z pravdivého základu. Když máš tolik schopností, jak to, že jsi je nepřetavil v úplně luxusní super-příjem? Nebo příjmy? Naučit se řídit své všechny zájmy a směry může vypadat jako neřešitelný problém, ale není. Jde to a celkem snadno. Musí být na začátku snaha – touha – mít se dobře. Nejen do nekonečna zkoušet další zájmy. Můžeme se stále dále rozvíjet, ale je dobré vědět, jak svoje schopnosti řídit tak, aby nám přinášely i dobrý finanční benfit.
Přemíra možností může vést k odkládání rozhodnutí nebo činností. Prokrastinaci zná asi každý. Multipotenciálové trpí prokrastinací mnohem více. Proč? Protože mají vždycky víc možností na výběr a to neustálé vybírání způsobuje rozhodovací paralýzu. Umět vypnout tento proces je dovednost a dá se naučit. A učíme se ji kde? No, opět v Multipotenciálce. A jak to, že se o tom nikde nemluví? Protože společnost je tak zaměřená na jednooborové kariéry, že vůbec nezvažuje, že by měl existovat nějaký jedinec, který nemá jednu kariéru. Protože se s těmito jedinci nikde nepracuji a nikdo je to neučí, nemají kde získat tyto dovednosti. Protože prokrastinují víc, než ostatní, mají výčitky svědomí a celkový pocit izolace.
Nedostatek lidí s podobným myšlením v okolí může vést k pocitu osamělosti. Multipotenciálové celoživotně žijí v pocitu, že jim okolí nerozumí. Setkala jsem se s bolestí, ale i jakousi zatvrzelostí, kterou proti tomu bojují. Leč neúspěšně. Jak chceme, aby nám lidé rozuměli, když nerozumíme ani sami sobě? Umění vědět kým jsem, jak se popsat, definovat a jak s tím pracovat je pro každého všestranně zaměřeného jedince ta nejlepší věc. Pro tyto schopné a často velmi podceňované lidi jsem vytvořila kurz Multipotenciálka, aby se přijali, pochopili a mohli vyniknout. Protože si to zaslouží.
Jen krátce zmíním, že protože jsou problémy multipotenciálů ve společnosti přehlíženým tématem, nemají tito jedinci možnost se přijmout a využívat svých potenciálů. Jediná nabízená možnost je – nebuď multipotenciální. Ovládni to, přemož se, prostě si vyber tu jednu kariéru a když v ní zůstaneš až do důchodu, tak je to správně. Proto slyším nadšené volání – „Já už jsem to vyřešila. Já už nejsem multipotenciálka. Já jsem si vybrala!“ Z mé zkušenosti vím, že tento výběr netrvá věčně a opět propukne rozhodovací paralýza. Potlačování multipotenciality škodí jak samotným všestranným
lidem, tak společnosti jako takové, která se okrádá o nevytěžený potenciál a nevyužité schopnosti těchto lidí.
Přes všechny tyto bolesti patří multipotenciálové a multipotenciálky k velmi schopným a inteligentním lidem. Rozvoj a kultivace jejich schopností je něco, co se musí naučit, aby zazářili.
Než zahoříte zas pro další věc, kterou se chcete naučit, než se zase zastavíte v rozhodování: „do čeho se mám pustit?“ Než se zase budete brodit v pocitu zahlcení, vyřešte všech 10 problémů jedním jediným řešením. Naučte se kultivovat svou multipotencialitu. Do kurzu můžete vstoupit právě teď a ihned rozvíjet všechny své schopnosti bez výčitek svědomí. Přeji každé multipotenciálce, aby o sobě mohla hrdě prohlásit „Jsem multipotenciálka a jsem multimilionářka.“