Elon Musk je vzorem pro mnoho úspěšných podnikatelů, ale mohl by být vzorem i pro maminky na mateřské, proč? Protože dokáže pracovat v blocích tak, že zahrnuje i čas na rodinu, cvičení a další aktivity. Já tuto techniku miluji a hned vám ukážu, jak si ji můžete ochočit pro sebe.
Pojďme na to:
Den je již předem naplánovaný. Takže nejpozději večer byste měli vědět, co vás další den čeká. Tuto metodu doporučuji nejprve pilovat a ladit, než budete mít pocit, že jste ji zvládli. Musk si svoje časové bloky rozděluje po 5 minutách, tak pozor, my si dáme bloky po hodinách a nebo půl hodinách, takže to zvládne opravdu každý. Každému bloku je přiřazena nějaká aktivita.
Co to je? Úkol, který trvá míň jak 2 minuty, nikam nezapisuju a nikterak ho neplánuju a nepřemýšlím, kam ho zařadit, udělám ho rovnou. Tím si ušetříme spoustu času. Věřte mi. Řada mých klientů po zavedení pravidla 2 minut prohlásila, že lepší tip nikdy nedostali. Vyzkoušejte ho a uvidíte, že hooodně uvolníte svoji mozkovou kapacitu.
1. Papír si rozdělíme na 2 sloupce. V levo každé 2-3 řádky přidělte hodině nebo půlhodině, pro co se rozhodnete. Stačí pár minut a máte svůj time box hotový.
2. Potřebujete odhad, kolik daný úkol zabere a zapište ho k časovým blokům. Např. práce na sítích mi zabere hodinu. Zapíšu si ji do dvou půlhodinových bloků. Do pravého sloupce si píšeme poznámky k tomu. Např. příprava grafiky, psaní postu, vložení příspěvku, téma příspěvku atp.
Postupně budete zlepšovat svůj odhad. Zbytečný optimismus na začátku vám může přinést pesimismus na konci. Tak se příliš nepřeceňujme. A když se nám to hned nepovede dobře odhadnout, příště už budeme vědět, kolik nám daná věc zabere. Říká se tomu „plánovací omyl“ a rozhodně nejste první ani poslední, komu se to stalo. 😊
Velké úkoly rozdělte na menší. Aby to nevypadalo tak, že budete mít „od 8:00 – 12:00 BUDU PRACOVAT“ 😄
3. Vyrovnávací paměť pro neočekávaná přerušení – to je prostor, který tvoří nějaký manipulační prostor. 😉 Např. přechod z jednoho úkolu do druhého, vyrušení, přesun na schůzku. Prostě nejsme stroje a tak počítáme i s neočekávanými aktivitami, abychom nebyli překvapení, že jsme kvůli tomu, že jsme museli na záchod, nestihli to, co jsme chtěli. Takže „vyrovnávací paměť“ slouží k tomu, abychom nebyli otroky svého systému, ale aby nám sloužil. Takže přidáme časy vyrovnávací paměti tam, kde cítíme, že potřebujeme.
Neplánujte si takto jen práci, ale život – včetně sportu, domácích prací, relaxace. Všechny činnosti, když budete dělat vědomě, tak vám čas neuteče a vy budete cítit pocit radosti a uspokojení.
Já si do svých bloků dávám jak čas na meditaci, čas na přemýšlení (i když nejsou ihned vidět výsledky, přemýšlení je důležitou součástí mojí práce) a také čas, ve kterém je NIC. Tím tvořím Ostrůvky ničeho, kdy ani nepřemýšlím, ani nerelaxuji, je to nádherný prostor, ve kterém může vzniknout cokoli. Tomuto proudění chci být stále otevřená. A když mi někdo namítne, že neví, co je nuda, tak právě nudit se je nádherná dětská vlastnost, která otevírá dveře kreativitě. A tak vám doporučuji, abyste si nudu chvíli naordinovali, protože je to velmi osvobozující pocit.
Pro vrcholové manažery a ženy na mateřské. 😊
Myslím, že je pro všechny a když o sobě víte, že jste vysoce citliví – hypersenzitivní lidé, tvořte si delší bloky, abyste se nedostávali do stresu.
Kdo si chce vyzkoušet jiný způsob řízení času, mám pro vás moje dva oblíbence – Parkinsona a Paretta. Myslím, že Parkinson vás pobaví. Najdete je příště v dalším článku.