Techniky řízení času – proč někomu nefungují a někomu ano – část 3. – lepší koncentrace Technika Pomodoro

Na Slovácku se dříve hodně často dávalo jméno Cyril. A tak si touto mnemotechnickou pomůckou pamatuji autora této techniky. Francesco Cirillo – podnikatel – začal používat časovač k rozdělení práce do intervalů. Každý interval se jmenuje Pomodoro, protože Cirillo vytvořil časovat ve tvaru rajčat.

Tato technika pomáhá nejen úkol dokončit, ale zlepšuje stav našeho zdraví. Dbá na to, abychom měli koncentraci a neunavili se přespříliš. Pokud míváte s koncentrací problém, tak si přečtěte, jak se tato technika dělá:

  • 1. Vybereme si úkol, který musíme splnit
  • 2. Nastavíme časovač (např. na 20 minut)
  • 3. Spustíme časovač a pracujeme na úkolu (nestresujeme se, když víme, že úkol za 20 minut nestihneme)
  • 4. Časovač zazvoní a my si poznamenáme, že máme část hotovou a dáme si pauzu
  • 5. Přestávka je krátká, jen 3 – 5 minut. Protáhneme se, nadýcháme se čerstvého vzduchu, projdeme se, zacvičíme, dáme si čaj nebo kávu, zalijeme kytky, děláme cokoli, co nesouvisí s prací.
  • 6. Znovu spustíme časovač na 20 minut. Pak pauza, to celé 4x
  • 7. Pak si dáváme delší pauzy (např. půl hodiny)

Spolehlivě si tak udržíme koncentraci a uděláme dobře našemu mozku i tělu.

Pro koho je tato technika?

Pro kreativce. Ti mají často problém, že inspirace nepřichází a tak začnou dělat něco jiného. Ano, je to taky prokrastinace, ale kreativní prokrastinace. 😉

Jiří Trnka – výtvarník říkával, že inspiraci si člověk musí „vysedět“. A měl pravdu. Abychom na úkolu pracovali, musíme na úkolu pracovat, což bez koncentrace nejde. Celou publikaci o tom, jak kreativci (malíři, spisovatelé, ale i jiní) válčí se svou inspirací, napsal Steven Pressfield a nazval ji Válka umění.

Pro koho je ještě? Pro jedince vyčerpané, vyhořelé nebo pro studenty, kterým učení moc nejde.

Tip na zlepšení koncentrace:

Pokud víte, že máte paměť mouchy – (moucha má „4 vteřinovou paměť“, schválně si to někdy vyzkoušejte a pozorujte jak se chová, když ji začnete honit s plácačkou). A víte, že vaše koncentrace by si zasluhovala prodloužit, vyzkoušejte tento tip: sedněte si a před sebou zapalte svíčku. Pozorujte její plamen a ničím se nenechte vyrušovat. Než se pustíte do soustředěného pozorování plamínku, podívejte se na hodiny nebo si zapněte stopky na mobilu. Až budete mít pocit, že už vás to nebaví, podívejte se, kolik uběhlo času. Toto cvičení si zkuste za čas zopakovat a uvidíte, že čas strávený pozorováním plamene bude delší.

Pro koho tato technika není:

Pro zapálené workoholiky, kteří podají plný výkon a problémy s koncentraci vůbec neřeší. Ty nějaké pauzy naopak zdržují a chtějí vstát od dokončeného úkolu děj se co děj. Výborně, pro vás může být přínosná technika o které si povíme příště.

Přihláška na workshop „Naplánuj si svůj rok 2025

Naučím vás podnikat ve všem, co máte rádi.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů